Koronavirüs vergileri yükseltiyor!

 Koronavirüs vergileri yükseltiyor!

Dünya’yı etkisi alına almış olan yeni tip pandemi salgını koronavirüs (covıd-19) birçok ülke’ de ekonomik sarsılamlar yaratmaya devam ediyor. Türkiye’de giderek artan bütçe açığı nedeniyle hükümet tarafından alınan kararlar ile birlikte pek çok kısımda vergiler yükseltiliyor. Ramazan Bayramı öncesi binlerce ürünün ithalatına ek vergi getiren hükümet yönetimi, Ramazan Bayramının ilk gününde ise vatandaşların döviz ve altın alımlarından alınmakta olunan vergiyi 5 kat daha arttırdı.

Resmi Gazete’de 24 Mayıs Cumartesi günü yayınlanmış olan Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karar ile birlikte , döviz ve altın işlemlerinden alınan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e yükseltildi. Artık vatandaşlar tarafından satın alınacak olan her 100 Amerikan dolarının 1 doları, her 100 gram altının da 1 gramı devletin kasasına aktarılacak. Döviz ve altına yönelik söz konusu vergiler ile yaklaşık olarak yıllık 12 milyar TL’lik vergi geliri elde edilecek.

Mayıs 2019’da uzun bir aranın ardından yeniden binde 1 olarak yürürlüğe giren BSMV, Aralık 2019’dan itibaren binde 2 olarak uygulanmaya başlanmıştı. Bir diğer vergi artışı da son dönemde vatandaşların TL mevduat yerine tercih ettiği finansman bonolarına geldi. Finansman bonolarında bireysel yatırımcılar için stopaj oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltildi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın